Jak przetrwać upały

Opublikowano: wtorek, 13 lipiec 2021 r.11:58

Aktualizacja: wtorek, 13 lipiec 2021 r.12:08 67 dni 1 godz.

Pij dużo wody!

 Powinniśmy wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie - mówi o tym każdy lekarz i dietetyk. Nie zawsze jednak stosujemy się do tych porad. Jeśli jednak chcemy dobrze czuć się w upalne dni, nie nabawić się odwodnienia, butelka z wodą powinna być naszym stałym atrybutem. Kiedy żar się leje z nieba, powinniśmy wypijać nawet 3 litry wody dziennie i zapomnieć o napojach gazowanych, a także o alkoholu. Procenty szybciej uderzają do głowy w gorące dni.

Jeśli uwielbiasz herbatę i kawę, napoje, które rozgrzewają, w upały wybierz ich mrożoną wersję.

Ochraniaj głowę!

Kolejnym sposobem na to, jak przetrwać upał jest ochrona głowy przed słońcem. Kiedy przebywamy na słońcu dłuższy czas, narażamy się na udar słoneczny, czyli wymioty i bóle głowy. Chcąc tego uniknąć, zadbaj o osłonę głowy. Zaopatrz się więc w chustę lub kapelusz. Pamiętaj, że kapelusze słomkowe są bardzo modne!

Unikaj 12.00 w południe!

Jeśli to tylko możliwe, unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem w okolicy południa. Godzina 12 to bardzo newralgiczna pora, kiedy słońce znajduje się najwyżej, świeci z największa mocą i tym samym jest dla nas największym zagrożeniem. Dlatego jeśli możesz sobie na to pozwolić, w samo południe unikaj słońca, a najlepiej pozostań w pomieszczeniu.

Schładzaj się!

Upały w dużych miastach są o wiele bardziej meczące niż na wsiach i w małych miasteczkach. Jak przetrwać upał w wielkiej aglomeracji? Korzystaj z tego co oferuje ci miasto. Weźmy na przykład fontanny. Nie dość, że pięknie wyglądają i stanowią ozdobę miasta, to jeszcze mogą okazać się bardzo przydatne w upalne dni. Co prawda w większości nie można się kąpać, jednak zawsze można się schłodzić. Przemyć twarz i ochłodzić dekolt.

Noś lekkie ubrania!

W upały łatwo się pocimy. Dlatego dla własnego komfortu i higieny powinniśmy ubierać lekkie stroje. Przewiewne sukienki i sandały to idealny wybór na upalny dzień. Jednak nie każdy z nas może pozwolić sobie na taki strój na co dzień. Jak przetrwać upał w pracy? Zobacz pomysły na stylizacje do pracy.